Autor [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Wątek: Czym jest czapka studencka? Czym jest Bractwo Czapki?  (Przeczytany 8482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kumdo

 • Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2149
 • Karma: 0
 • Płeć: Mężczyzna
 • the spice must flow
Czym jest czapka studencka? Czym jest Bractwo Czapki?
« dnia: Wtorek, 21.06.2011, 14:35 »
Czapka studencka? Na pewno myślisz sobie co to jest do diaska? Ha! Czapkę i cały ruch czapkowy ciężko opisać w paru zdaniach! Nie jesteśmy bynajmniej bandą sztywniaków i wapniaków?

 

Zatem, czym jesteśmy?

 

Czapka studencka to ruch ogólnouniwersytecki, obejmujący zasięgiem cały UJ bez wyjątku. Jej cel to przede wszystkim integracja i jeszcze raz integracja jakakolwiek ona by nie była ? integracja międzyrocznikowa, międzywydziałowa, międzyuczelniana i międzynarodowa. Trafiają do nas i absolwenci, Belgowie, Francuzi, Hiszpanie a nawet studenci AGH! Denerwuje Cię ?getto? wydziałowe? Masz ochotę zaczerpnąć powietrza? To nieomylny znak, że nadszedł czas na Twoje czapkowanie.

 

W czapce nie mydlimy oczu inną działalnością ? tworzenie przyjaźni i koleżeństwa to nasz cel nadrzędny. Do tego dochodzi ciekawy element uczenia się zapomnianych już dzisiaj tradycji studenckich. Śpiewamy co tydzień lub dwa piosenki studenckie, te starsze i te młodsze, także szanty i piosenki biesiadne. Postudiujesz trochę w Krakowie i zobaczysz na własne oczy, że oprócz nas praktycznie nie ma organizacji studenckiej gwarantującej co dwa tygodnie 40 osobową grupę ludzi śpiewającej razem przy gitarze. Nazywamy te wydarzenia ?karczmami?. O karczmach wspomnę osobno za chwilę.

 

Czapka pełna pinsów dla wytrwałych!

 

Na zakończenie studiów chcesz nosić na głowie swoją czapkę studencką obładowaną pinsami z podróży, rajdów, zabaw i spotkań z ciekawymi ludźmi? Tak, to właśnie ten podstawowy element całego ruchu ? nakrycie głowy jakim jest ośmio-zaszewkowa, aksamitna czapka z daszkiem. Czapka studencka ? to po prostu warto to mieć!

 

Czekaj, czekaj, o co chodzi z karczmami?

 

Karczma to obrzęd zaczerpnięty z tradycji studentów niemieckich a właściwie korporacyjnych. W Krakowie zaadaptowaliśmy model belgijski ze względu na ilość kontaktów i inspiracji. Podczas takiego zdarzenia śpiewamy co najmniej 3-4 godziny. Do tego dochodzi wiele różnych przyśpiewek i zwyczajów. Przyjdź i zobacz sam/a na własne oczy! To niesamowite wydarzenia, narazie jedyne tego typu w Krakowie.

 

Czapka + pakiet kultury studenckiej

 

Tak, obecny ruch czapkowy to nie samo nakrycie głowy. Obecnie już wspomniana integracja i śpiewanie, wspólne wycieczki po Krakowie, wspólne wyjazdy do czapek studenckich za granicą.

 

 

Więc po co mi czapka?

 

Nie bój się wyjść przed szereg, życie studenckie to nie tylko kluby?sami do nich chodzimy ale pokazujemy, że można inaczej. Zresztą czapka dąży do tego, żeby było inaczej. Żeby studenci UJ byli bardziej zgrani. A całą akcja jest robiona z dużą hecą, nie walczymy o kolejne punkty do CV. Mamy za to dla Ciebie zupełnie inną propozycję ? zapraszamy na przygodę życia, bo taka jest właśnie dzisiejsza czapka studencka.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasz profil na facebooku ? ?Czapka Studencka UJ? oraz na stronę internetową: www.czapkastudencka.pl

Zapraszam też do biblioteki internetowej czapki: http://www.scribd.com/czapka_studencka

Offline kumdo

 • Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2149
 • Karma: 0
 • Płeć: Mężczyzna
 • the spice must flow
Odp: Czym jest czapka studencka? Czym jest Bractwo Czapki?
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 23.06.2011, 02:36 »
Ciekawostka: manifest czapkowego studenta medycyny z Francji:

http://pokazywarka.pl/6dcvr5/