Autor [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Wątek: Pytania i prośba o informacje dotyczące I roku na WL  (Przeczytany 13445 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zaangażowanie

• Stadium początkowe
  • *
Pytania i prośba o informacje dotyczące I roku na WL
« dnia: Piątek, 26.07.2013, 18:12 »
Cześć wszystkim,

zwracam się do Was z wielką prośbą o udzielenie informacji. Przed założeniem tematu użyłem "Szukaj" jednak żaden ze znalezionych przeze mnie tematów w pełni nie odpowiadał na postawione przeze mnie pytania. Mam nadzieję że wybrałem dobry dział, jeśli nie - przepraszam.

Jestem przyszłym studentem WL i bardzo się z tego ciesze jednak chciałbym zadać parę pytań apropos I roku.
ZDAJĘ sobie sprawę że czasu jest naprawdę bardzo dużo i cieszę się wakacjami, jednak z pewnych poważnych powodów prywatnych chciałbym dostać trochę informacji o studiach już teraz, pod konie lipca.

1. Pierwsze moje pytanie dotyczy materiałów (prosze mnie od razu nie odsyłać na Bazar! ;) ) Czy na wszystkie przedmioty na pierwszym roku WARTO zakupić wszystkie ksiażki widniejące na stronach USOS jako "podstawa"?? Czy oprócz wymienionych tam (jako materiały dodatkowe) są jakieś inne, lepsze, bardziej przydatne na I roku?
Czy warto kupować używane materiały czy lepiej nowe?

2. Czy początek I roku ma dużo wspólnego z opowieściami o płaczu, lamencie, bezseności? Kiedy są pierwsze zaliczenia oraz czy lub kiedy warto się przygotowywać już pod koniec września? Jeśli tak to z jakich materiałów?

3. Czy znajomość łaciny jest pomocna/wymagana czy po prostu warto znać podstawowe słowa?

4. Czy do sekcji sportowych może zapisać się każdy czy potrzebne są zaświadczenia z krakowskich klubow sportowych?

Za każdą odpowiedź, cenną radę i pomoc będę niezmiernie wdzięczny!!

Jeśli ktoś byłby tak miły i i miał ochotę przekazać swoją opinie lub doświadczenie, ew. sprzedaż materiałów to z chęcią podam e-mail, skype lub spotkam sie w KrK na kawe.

Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc!!

Offline ndaiwer

• Administrator
  • *
  • for ever...
    • http://kopernika.pl
Odp: Pytania i prośba o informacje dotyczące I roku na WL
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 28.07.2013, 18:33 »
1) To co napewno musisz kupić to:
 a) skrypty do Anatomi (nie polecam prometeusza choć go będą zachwalać na 1 wykłądzie...) - na praktyczny starczą fotki ktore są na magazynie i/lub atlas sobbotta ew. jakis mcminn  co komu bardziej pasuje.
 b) kompedium histologia / szkiełka do egzaminu drukujesz ze strony
 c) fizjo  konturki (ktore się źle czyta) -v lub  lepsze są staśki (dostępne na magazynie) albo kupić na bazarze  papierowe, i "kartki" -> uwaga w nich często są błędy więc lepiej załątwić z pewnego źródła. (i aktywnie czytać) 
 d) biochemia - sittman i kartki kartki kartki;  Harpera lepiej nie kupować;] choć byli i tacy co się z tego uczyli o zgrozo ;|
 e) reszte przedmiotów to po uważaniu - to co w danej chwili jest potrzebne.

2) tak jest jeszcze gożej bo macie więcej materiału do zrobienia w podobnym czasie.. myśle że do końca października będzie przynajmniej jedno kolokwium z anato. / sesja w ~lutym (nie znam harmonogramu dokłądnie bo idę trybem z przedreformy)

3) tak by zdać lektorat "łacina" potem na anatomii wytłuką Ci pod kopułą ich tysiące...

4) wymagane są tylko chęci i opłacenie jakiejś śmiesznej skłądki

Offline Jermak

• Starosta Roku
  • the cake is a lie
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 28.07.2013, 18:45 »
Łaciny już nie ma ani jako lektoratu, ani na anatomii. Najlepiej jakby się w temacie wypowiedział ktoś z nowego trybu.

Offline volvox

• Stadium początkowe
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Niedziela, 28.07.2013, 19:56 »
Nie pamiętam, żeby profesor jakoś szczególnie zachwalał któryś z atlasów (a wręcz w rozpisce napisał, że wybór należy do nas). Z biochemii praktycznie wystarczą wykłady (dostępne na stronie katedry) i seminaria - u nas nie było żadnych "kartek z biochemii".
Jeśli chodzi o tę literaturę z USOS-a, to trzeba uważać - np. przy genetyce wymieniono kilka książek, a absolutnie żadna z nich nie jest potrzebna, bo są wykłady, stasie, notatki itd.
Na szpilkach trzeba było, oprócz nazwy polskiej, pisać nazwę łacińską lub angielską. W praktyce wszyscy pisali po łacinie (Skawina też tak pisze).
Nie trzeba się uczyć przed rozpoczęciem roku akademickiego, sam postanowiłem poczekać i jakoś dałem radę. Trzeba się najpierw wdrożyć, zapoznać - nie wiem, jak miałbym się uczyć takiej anatomii wcześniej, pewnie nie byłoby to efektywne. No, i poza tym warto cenić ostatnie wolne dni :)
Jeśli masz jeszcze jakieś konkretne pytania, to chętnie odpowiem (jestem po pierwszym roku)
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 28.07.2013, 20:15 wysłana przez volvox »

Offline Piter128

• Stadium bezobjawowe
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 28.07.2013, 20:42 »
Ja tylko dopiszę, że z biochemii podstawą absolutną są wykłady, ewentualnie jakieś notatki, ale najwazniejsze są wykłady. A co do atlasów to jakiś "rysunkowy" bym polecał mieć, choć tutaj ile atlasów, tyle opinii, więc najlepiej jak sam je przejrzysz.
Twoja wyobraźnia może więcej niż sobie wyobrażasz.

Offline i--g--a

• Stadium początkowe
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Niedziela, 28.07.2013, 22:40 »
moim zdaniem najlepszy jest mcminn. Z sobotty w sumie nigdy sie nie uczylam a szpilki dobrze szly.

Offline Piter128

• Stadium bezobjawowe
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Poniedziałek, 29.07.2013, 12:03 »
To sprecyzuję mi chodziło o to, żeby oprócz McMinna mieć jakiś rysunkowy :)

Offline godul

• Starosta
« Odpowiedź #7 dnia: Piątek, 02.08.2013, 20:15 »
Z atlasów polecam Sinielnikova, bardzo ładne i dokładne ryciny :]

Jeżeli chcesz kupić jakiś atlas [by mieć dla siebie], to idź po prostu do księgarni i przeglądaj (ew. użyj chomika, tam ludzie wrzucają całkiem wyraźne skany) - wybierz taki, który jest dla Ciebie najbardziej przyjazny. Nie kupuj w ciemno, część ludzi później żałowała wydanych (wcale nie tak małych) pieniążków :)
"Non scholae sed vitae discimus."

Offline siekiera

• Stadium przewlekłe
  • *
  • I always wanted to be a thug. Officialy, I mean.
« Odpowiedź #8 dnia: Sobota, 03.08.2013, 23:35 »
biochemia i fizjo na I roku? zero łaciny? o kurde, ale się pozmieniało!

Offline cinnamon_bar

• Stadium początkowe
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Sobota, 10.08.2013, 20:38 »
A jak jest z lek-dentem? Z tego, co widzę na stronie (http://www.wl.uj.edu.pl/c/document_library/get_file?uuid=a958a06f-e0c5-4e4f-bcbc-f13439920bd1&groupId=41663), na pierwszym roku nie dowalili nam fizjologii ani biochemii i chemii (?), tak? :)

Offline ndaiwer

• Administrator
  • *
  • for ever...
    • http://kopernika.pl
« Odpowiedź #10 dnia: Sobota, 10.08.2013, 20:59 »
masz link do starego planu tj poprzedni rok. nowego na stronie nie ma;

stoma chyba idzie po staremu a przynajkniej o żadnych drastycznych zmianach nie słyszałem;) 

Offline Jermak

• Starosta Roku
  • the cake is a lie
« Odpowiedź #11 dnia: Wtorek, 27.08.2013, 17:40 »
Ostatnie pytanie i odpowiedź na nie przeniesione - na tych studiach wiedza gdzie stawiać i odpowiadać na pewne pytania jest równie ważna jak to, który Szczeklik jest do szczęścia potrzebny ;)

Offline Entropia

• Stadium początkowe
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Niedziela, 31.08.2014, 10:13 »
Odkopuję temat. No muszę, a nie chcę śmiecić.

1. Kiedy student dostaje legitymację studencką? Jeżeli jakoś trochę przed inauguracją - odbiór osobisty?

2. Gdzie, na kiedy i czy jakieś konkretne fartuchy należy kupić? Podobnie jak i z innym ekwipunkiem typu pęsety.

3. Czy jest szansa wygospodarować sobie w sobotę ok. 5 godzin absolutnie wolnego czasu do wykorzystania na pierdoły typu rekreacja na świeżym powietrzu? Albo przynajmniej w co drugą?

4. Nie znam w Krakowie absolutnie nikogo, a moja jedyna wiedza o tym mieście pochodzi z Pilipiukowej trylogii. Organizuje się jakieś spotkanie rocznikowo-grupowo integracyjne przed 1 października, żeby tacy niebywalcy się mogli zapoznać, czy też po prostu wszyscy się spotykamy na inauguracji i szuuu! do książek?

Z góry dzięki.

Offline Piter128

• Stadium bezobjawowe
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Niedziela, 31.08.2014, 15:51 »
1. Jakoś na samym początku października, odbiór osobisty, mega kolejki.
2. Fartuch na anatomię, nie musi być piekny, tam jest raczej "techniczny". Na fizjo wymagają fartuchów ale nie wiem po co. 1-2 zwyczajne, laboratoryjne (nie lekarskie bo takich szkoda) na anatomię.
3. Raczej tak, ale nic nie wiem o twoim tempie uczenia się, przyzwyczajeniach itp ;) Moim zdaniem wszystko jest kwestią organizacji czasu.
4. Pewnie będzie jakieś spotkanie, informacji szukałbym na facebooku, na forum biolog.pl , na tym forum.