Autor [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Wątek: CMUJ czy WUM  (Przeczytany 13041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kandydat

• Stadium początkowe
  • *
CMUJ czy WUM
« dnia: Czwartek, 03.07.2014, 15:22 »
Pytanie tak jak w temacie.
Zastanawiam się już od kilku dni ( może od 2-3 tygodni ) i nadal nie wiem, którą uczelnię mam wybrać.
Kto jest z CMUJ chwali CMUJ, kto z WUM chwali WUM.
Nie mam w ogóle jakiegoś obiektywnego poglądu na problem, bo wszyscy patrzą przez pryzmat swojej uczelni.
Bardzo byłbym wdzięczny za jakieś w miarę obiektywne opinie na temat CMUJ.
Chodzi mi głównie o rozmieszczenie katedr, dostępność i dokładność skryptów, materiałów do nauki, komunikacja, koszty utrzymania, atmosfera na uczelni, asystenci, profesorowie i cokolwiek co mogłby mi pomóc w wyborze.

Offline Aragorn

• Okres międzynapadowy
  • *
Odp: CMUJ czy WUM
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 03.07.2014, 17:49 »
Idź tam gdzie masz bliżej i taniej Cię wyjdzie mieszkanie...

Offline ndaiwer

• Administrator
  • *
  • for ever...
    • http://kopernika.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 03.07.2014, 19:07 »
Na forum wiekszość jest z CMUJ jeśli nie wszyscy :)

Z opowiadanek wynika że nie ma trudniejszej medycyny niż w Krakowie, ;) Ale to też zależy część przedmiotów jest szczegółowiej u nas a inne w innych miastach..

Przelicz to co Aragorn pisze, bo asystenci są bardzo różni niezależnie od miejsca i naprawdę wiele zależy na kogo trafisz (a wpływu na to nie będziesz miał prawie żadnego) , koledzy hmm na 1 roku to za dużo czasu na zabawę nie będziesz miał gwarantuje;) ale np. moja grupa jest bardzo spoko, .. 

Rozmieszczenie raczej w centrum ;), pojedyncze zajecia w innych częściach krakowa.
Materiałów mamy dosc sporo na magazynie + oficialne ksiazki/skrypty do kupienia w ksiegarniach ofc ;)

btw. STOM czy LEK :)?

Offline vanille

• Stadium przewlekłe
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Czwartek, 03.07.2014, 21:57 »
Obiektywnie patrząc Kraków jest tańszy, ładniejszy i bliżej gór :P Uczelnia jest spoko, oczywiście wszyscy dużo narzekamy jak nam nie jest źle ale zasadniczo źle nie jest (albo przynajmniej mogłoby być gorzej). Miasto jest fajnie, ma wiele do zaoferowania. Ludzie są różni ale jest nas na tyle dużo, że zawsze znajdzie się ktoś normalny.
Warszawa ma też swoje plusy ale raczej nikt ich tutaj nie przytoczy z racji tego, że chyba nikt z nas tam nie studiuje ;)

Offline kandydat

• Stadium początkowe
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czwartek, 03.07.2014, 22:25 »
Aplikuję na lekarski. Stoma - nieeeeee
Z tego wszystkiego chyba rzucę monetą.
Bliżej mam do Krakowa i tam też więcej znajomych.
A z drugiej strony prawdopodobnie spotkam osoby, których nie chcę już spotykać.
Może jeszcze jedno pytanie. Które przedmoty są ważne, a które trzeba po prostu zdać. Oraz czy CMUJ dobrze realizuje właśnie te ważniejsze przedmioty ?

Offline kandydat

• Stadium początkowe
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Czwartek, 03.07.2014, 22:29 »
Usłyszałem taką plotkę, że jest tyle materiału do nauki, że się je robi szybko i niedokładnie.
Że ponoć korzystacie ze skryptów więcej aniżeli z samych rzetelnych książek.

Rozwiejcie moje wątpliwości :D

Offline Jermak

• Starosta Roku
  • the cake is a lie
« Odpowiedź #6 dnia: Czwartek, 03.07.2014, 22:40 »
Jeżeli opinia rzetelnych książek odnosi się do przedmiotów przedklinicznych, tzn. anatomii, biochemii etc. to gwarantuję ci, że nie masz się czym przejmować, bo po dwóch latach to czy uczysz się z 5 tomów anatomii Bochenka (Wwa, która i tak czyta nasze skrypty), czy ze skryptów na jego podstawie (Krk), nie będzie miało absolutnie żadnego znaczenia, bo i tak zapomnisz 95% informacji. Sad but true ;) A przedmioty kliniczne są robione na tyle porządnie, na ile samemu się do nich przyłożysz - można "prześlizgnąć" się przez trzy lata klinik, a można wynieść z nich naprawdę dużo. Ale tak to pewnie jest wszędzie.

Jeszcze co do tego, co napisano powyżej - trochę z "doświadczenia" potwierdzę, że Kraków jest faktycznie tańszy od Warszawy. I to ZNACZĄCO tańszy, pod względem mieszkania, opłat za komunikację, jedzenie i piwo w knajpie. Poza tym w Warszawie jest jakiś dziwny system dwóch kierunków lekarskich, którego oni sami chyba nie rozumieją, ale wzajemna niechęć i pogarda jednego do drugiego jest czymś, czego na CMUJ-u nigdy nie odczułem.

Offline vanille

• Stadium przewlekłe
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Czwartek, 03.07.2014, 22:43 »
Nie powiem Ci jak jest teraz bo ja idę jeszcze starym, 6letnim trybem. Uwierz jednak, że w samych skryptach wiedzy jest wystarczająco dużo - jak ogarniesz tyle to i tak będzie dobrze. ;-) To ile się nauczysz i jak dokładnie zależy wyłącznie od Ciebie i od tego ile czasu będziesz siedzieć nad książkami.
Po 4 latach ciężko wymienić wszystkie przedmioty, które są ważne, a które trzeba po prostu zdać. Na pewno wszystko da się zaliczyć w pierwszym terminie.
Nie stresuj się na zapas takimi rzeczami - na Twoim miejscu wybrałabym miasto, które Ci się podoba, jest blisko, pasuje Ci ze względów praktycznych. Na każdych studiach medycznych trzeba się choć trochę uczyć. Na każdej uczelni są lepsze i gorsze katedry. Ale to moim zdaniem nie ma znaczenia. Medycyna jest jedna i to na ile ją ogarniesz zależy wyłącznie od Ciebie. Nikt Cię do nauki gonić nie będzie (no dobra, może poza katedrą farmakologii ;D).

Życzę mądrych wyborów ;-)

Offline Piter128

• Stadium bezobjawowe
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Piątek, 04.07.2014, 09:54 »
Wiem, że dla Ciebie teraz to brzmi dziwnie "ooo, uczą się ze skryptów a nie z grubych, wielkich książek". Zaręczam Ci jednak, że w tych skryptach jest wiedza z tych właśnie grubych książek tylko skondensowana. A na egzamin i tak musisz być przygotowany, wiedzę musisz mieć jak po przeczytaniu książki, bo egzamin jest oparty o ten podręcznik powiedzmy. Co do anatomii, fizjologii to tak jak ktoś napisał wcześniej. 2 lata po przedmiocie nie ma żadnej różnicy z czego się uczyłeś wcześniej. Wybierz to miasto, które Ci się podoba. Ja wybrałem Kraków, bo urzekło mnie miasto. Do tego uczelnia na dobrym poziomie, u mnie akurat fajni ludzie (no ale to element losowy i niezależny raczej od miasta). Sporo nauki, ale czas wolny też się znajduje.

Życzę powodzenia, gdziekolwiek się zdecydujesz!
Twoja wyobraźnia może więcej niż sobie wyobrażasz.