Autor [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Wątek: Humanistycznie!  (Przeczytany 33671 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline katarina

• Stadium przewlekłe
  • *
Odp: Humanistycznie!
« Odpowiedź #15 dnia: Wtorek, 23.12.2008, 20:07 »
wczoraj przy okazji świątecznych zakupów zajrzałam do księgarni...<dobry pretekst, żeby sobie kupić książkę a nawet dwie ;D >

jedną, lekkie fantasy w realiach współczesnej Polski - "Wiedźma.com.pl" Ewy Białołęckiej (samo nazwisko wystarczyło za reklamę - polecam cykl "Kroniki Drugiego Kręgu" :) jak coś mogę pożyczyć :) )
No i na swoją zgubę zaczęłam to czytać w autobusie...i 20 min wystarczyło, coby się wciągnąć ;D Głód lekkiej, niemedycznej literatury sprawił, że nie mogłam się powstrzymać i przeczytałam wczoraj całą :rofl: Rano obudziłam się z lekkim kacem, oczywiście moralnym bo nie zrobiłam, czego miałam zrobić  :)
Moje skojarzenia - Pilipiuk i ...Grochola :) <mówcie co chcecie, ale czyta się jej książki łatwo, i przyjemnie odmóżdżająco :D>

a na deser po kolacji wigilijnej zostawiłam sobie "Katedrę w Bacelonie" Ildefonsa Falconesa :D powieść historyczna dziejąca się w średniowiecznej Katalonii. Poczytamy, zobaczymy. ;D

Offline Ebebe

• Moderator
  • *
  • :)
« Odpowiedź #16 dnia: Wtorek, 23.12.2008, 22:25 »
A ja dostałam mailem "Siekierezadę" Stachury i też się niesamowicie wciągnęłam... Szkoda tylko, że muszę z komputera czytać...
Pod choinkę dostanę najnowszego Piekarę, lubię go za dosadność :D
http://gosia-firewarrior.deviantart.com/ <- (po)twory mojej wyobraźni

Offline katarina

• Stadium przewlekłe
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Środa, 24.12.2008, 01:24 »
"Zima Leśnych Ludzi" wciągająca jest :) oj tak ;D lubię Stachurę. Mogę Ci, Ebebe przesłać jego opowiadania mailem jak chcesz :) (tylko uprzedzam, że plik wordowski, bez spisu treści...) albo pożyczyć w wersji papierowej :)

a Piekara, hmm jakoś nie mogłam się przekonać do przeczytania "Sługi Bożego"...ale "Przenajświętsza Rzeczpospolita" mnie zaciekawiła i omal nie dostałby jej pod choinkę mój brat ;D
W ogóle lubię polską fantastykę, choć ostatnio nie śledzę nowinek...

Offline Ebebe

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Środa, 24.12.2008, 13:18 »
albo pożyczyć w wersji papierowej :)

Ooooch taaaak! :bow:

Co do Stachury to znalazłam jeszcze podczas sprzątania stary śpiewnik z tekstami: jego, Wysockiego i Cohena :) Czasami warto posprzątać biblioteczkę ;)

Offline kdzra

• Starosta
« Odpowiedź #19 dnia: Czwartek, 01.01.2009, 15:10 »
Czytał ktoś z Was opowiadania Marka Hłaski?

ja czytałam. i strasznie pozytywne wrażenia. ma nieco arogancki, ale nienachalny i urzekająco ironiczny stosunek do rzeczywistości. trochę przypominało mi to "w księżycową jasną noc" whartona.

stachura jest cudem. siekierazada owszem, jest niesamowita. bardzo spodobała mi się koncpecja całej jaskrawości tam przytoczonej, chociaż samej książki o tym tytule jak na razie nie czytałam. mimo wszystko sentyment i ubóstwienie dla fabula rasa. wciąż i niezmiennie.

z innej półki, jako prezent zakupiłam ostatnio "łaskawe" littella i ponoć świetne. z tego co usłyszałam to bardzo oryginalny, przynajmniej moim zdaniem, ale niesamowicie spójny pogląd na temat ss i okrucieństwa.

pawelchr

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Niedziela, 04.01.2009, 15:14 »
Hłasko podobny do whartona??? Matko jedyna, chłop sie w grobie przewraca...

Offline kdzra

• Starosta
« Odpowiedź #21 dnia: Poniedziałek, 05.01.2009, 21:37 »
aj aj nie o to mi w ogóle chodziło. ale tak to czasem bywa, jak człowiek pisze po sylwestrze. ale już prostuję. w skrócie, bo postanowiłam skasować jednak nieogarnięty i nieuporządkowany zapewne pseudointeligencki wywód, imo młody człowiek postawiony przed bezsensem czy rzeczywistością, która go przerasta ma prawo do odczłowieczenia, zgorzknienia, ale przede wszystkim do usilnego szukania próby rozliczenia się z tym, co go otacza, abstracenzuraąc od tego w czym jej upatruje, co nim kieruje etc. ergo o młodych ludzi i ich próby uporania się z absurdem mi chodziło wyłącznie.

ale Twoje oburzenie mnie rozbawiło niesamowicie, bo nie sądziłam, że tak zostanę zrozumiana :)
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 05.01.2009, 22:23 wysłana przez kdzra »

Offline Ebebe

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Piątek, 09.01.2009, 00:23 »
Stachury opowiadanie niezwykle miażdżące: http://www.poema.art.pl/site/itm_8975.html

pawelchr

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Sobota, 10.01.2009, 19:03 »
hemingway, -"Słońce też wschodzi" - mistrzostwo świata

Offline katarina

• Stadium przewlekłe
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Sobota, 10.01.2009, 20:56 »
też uważam że jest niesamowite, Ebebe :) btw książka z opowiadaniami Stachury śpi sobie na półce, więc jeśli dalej masz ochotę ją pożyczyć, pisz na priv :) ale oczywiście nie ma pośpiechu :)

Obecnie czytam "Władcę Werony" Davida Blixta. Całkiem wciągająca opowieść, dziejąca się w XIV wiecznej Itali. Bardzo przyjemnie się czyta.
Choć, cóż... "Imię róży" i tak jest niedoścignione, jeśli chodzi o powieści historyczne :)

calineczka

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: Niedziela, 18.01.2009, 00:11 »
Kundera, "nieznośna lekkość bytu"!!!
mój absolutny nr 1 - jedna z tych książek, która nie pozwala się oderwać...
polecam szczególnie kobietom po przejściach i mężczyznom z przeszłością :P

Offline yarglet

• Stan krytyczny
  • *
  • jak rtęć w rozbitym termometrze
« Odpowiedź #26 dnia: Niedziela, 18.01.2009, 02:27 »
Kundera czeka u mnie na dobre czasy. :)

Ja ostatnio pochłonąłem "Draculę" Stokera. Przecudowna powieść. Tylko trzeba się zaopatrzyć w oryginał, a nie książkę "na podstawie". W necie natknąłem się na mnóstwo recenzji, które objeżdżały Stokera, kiedy tak naprawdę były to recenzje innej książki. [wiem, bo cytowane fragmenty nie występowały w oryginale]

A co do samej powieści. Archaiczna konstrukcja [książka składa się z listów i notatek bohaterów], romantyczna miłość, trochę kiczowate dialogi miłosne, groza bohatera tytułowego i naprawdę wciągający klimat - czyli to, co potrzebne aby się rozerwać, a jednocześnie nie czuć zażenowania, że marnuje się czas. Nie bez powodu ta książka to klasyka. :) Poza tym baaaardzo się różni od filmu Coppoli. Niby film wierny książce, ale  - przez zmianę jednego wątku - opowiadający o czymś zupełnie innym. :)

No... Fanom powieści grozy i miłośnikom ciekawej lektury - polecam. :)

Offline kdzra

• Starosta
« Odpowiedź #27 dnia: Niedziela, 18.01.2009, 23:16 »
"Czekając na barbarzyńców" Coetzeego. cudo!

Offline Ebebe

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Poniedziałek, 19.01.2009, 16:13 »
"Fizjologia człowieka" Stanisława Konturka.
Po prostu cud-książka! Wciągająca, porywająca, od pierwszego zdania aż do ostatniego trzyma w napięciu. I te ilustracje, obrazujące nastrój, dokładnie oddające, co autor miał na myśl, wykonane z niesamowitą pieczołowitością i artyzmem.
Piękno. Tylko to słowo przychodzi mi na myśl, gdy próbuję odtworzyć w myśli te poetyckie zdania, poruszające serce i duszę, targające je na strzępki i wyrywające z piersi westchnienia zachwytu. Ach, ten kunszt pisarski! Ta władza nad piórem! Ta lektura zawładnęła mym życiem... Złapała mnie w swe sidła i nie chce wypuścić. Duszę się w objęciach kartek, tonę w morzu liter, słodka fizjologiczna śmierć. Ach, Panie mój i Władco! Klękam na kolana przed Twą idealną postacią, ja, niegodna całować Pana po stopach. Dziękuję ze łzami wzruszenia w oczach. Za te wszystkie wspaniałe chwile. Za orgazm artystyczny. Dziękuję.

Offline Evita

• kopernika.pl addict
  • *
  • ...
« Odpowiedź #29 dnia: Poniedziałek, 19.01.2009, 18:25 »
Czyżbyś czytała skryp do KARDIO ? :rofl:

no rozwaliłaś mnie dziewczyno  :respect:

A całować po stopach autora będziesz mogła już niedługo, bo na pierwszym wykładzie z pokarmówki  :laugh:
Per aspera ad astra...