Autor [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Wątek: Humanistycznie!  (Przeczytany 33672 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pawelchr

• Gość
Odp: Humanistycznie!
« Odpowiedź #30 dnia: Poniedziałek, 19.01.2009, 21:42 »
Też wyklinałem na kontury ale po latach wspominam z nostalgią :) Teraz stoją dumnie na półce i straszą znajomych. W sumie to najlepszą cechą tych wszystkich arcydzieł literatury medycznej jest ładna prezencja na półce 

aegwynn

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Poniedziałek, 19.01.2009, 22:31 »
Ha! Konturkowi nawet taki Potocki nie podskoczy:D Mimo że z daleko większą lubością wczytuję się wlasnie w "Rękopis znaleziony w Saragossie" że tak się ustosunkuję do skryptu z kardio... O ja niewdzieczna:P
Ps. Ebebe jesli czytasz wlasnie na zajecia w tym tygodniu to srednio warto. Probowalam ale i tak wymagali dwa razy wiecej od tego co mozna znalezc w konturze. :confused:

Offline yarglet

• Stan krytyczny
  • *
  • jak rtęć w rozbitym termometrze
« Odpowiedź #32 dnia: Czwartek, 22.01.2009, 16:40 »

Aksamitny Velvet

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Wtorek, 17.03.2009, 13:22 »
Coś ode mnie na dobry początek: Joseph Campbell " Potęga Mitu", link do krótkiej informacji nt. tej pozycji: http://www.lideria.pl/Potega-mitu-Joseph-Campbell/sklep/opis?nr=124531 
Od siebie mogę dodać, że książka jest, przynajmniej dla mnie bardzo ciekawa, napisana przystępnie, dość ogólnie traktująca poruszane zagadnienie i co ciekawe dająca swego rodzaju spokój duszy... Dziwne? Dlaczego tak jest, przekonać się można podczas lektury, do czego gorąco zachęcam. Pozdrawiam.

meg

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Wtorek, 17.03.2009, 14:37 »
Ebebe, czyżbyś miała na myśli nieprzeniknioną głębię słów zaklętych w cudowne wykresiki ?  ten tok myślenia wymagający oderwania się od tego co znamy? pozwalająca na wybiegnięcie poza umysł i jakąkolwiek znaną nam inteligencję ?

a na serio to polecam Cień wiatru :) i Gra anioła . Troszkę ze sobą powiązane, ale w niewielkim stopniu, w sumie można czytać osobno. I niby gra powinna być pierwsza. Niestety gra pozostaje w tyle za cieniem.
A w kolejnosci mam jeszcze Stulecie chirurgów, Widnokrąg, Miasto utrapienia i Konturka !

a propos zakupów w księgarni - karta euro26 daje zniżki w empiku, jak ktoś lubi szaleć to dobre wyjście :)

Aksamitny Velvet

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Wtorek, 17.03.2009, 18:21 »
Póki co poczytuję "Boga i człowieka w starozytnym egipcie" Morenza, ale dzięki za radę(pewnie byłą skierowana do wszystkich) , jak znajdę czas i w-wym. pozycje to się z nimi zapoznam...Chociaż nie, Manfred Lurker na kolejce...

meg

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Wtorek, 17.03.2009, 19:45 »
Paweł, kontury konturami, ale lepsze wrażenie robią stachury, sobotty, lipperty cxzy sczekliki. no i kontu wysoce specjalistyczny ( kiedyś musiałam chować przed znajomymi te knigi...

Aksamitny Velvet

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: Środa, 18.03.2009, 20:47 »
A co ma wspólnego rozmowa nt. literatury specjalistycznej (medycznej) z szeroko pojmowanymi zagadnieniami humanistycznymi?
Dlatego chciałęm stworzyć wątek wolny od dyskucji o Konturkach i innych podręcznikach pisanych bełkotliwą nowomową...

Offline ryuuza

• exADMiN
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Środa, 18.03.2009, 20:54 »
Stachura o cos z pogranicza medycyny i humanizmu - kto przeczyta to zobaczy :)
John Constantine: "Dlaczego ja, Gabrielu? To sprawa osobista, tak?"
Gabriel: "Umrzesz młodo bo od 15 roku życia paliłeś 30 papierosów dziennie. Pójdziesz do piekła przez życie jakie wiodłeś. Masz przesrane."

meg

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: Środa, 18.03.2009, 23:47 »
Velvet choćby tyle że medycyna jest sztuką i nijak, swojego rodzaju, humanizmu nie da się zaprzeczyć. Tzw Stachura to poza "opisem obrazków spod mikroskopu" opowieść. O tych małych cząstkach człowieka, które skladają sią na jego tożsamość . Opowieść o chorobie, starym i nowym podejściu do pacjenta. A pacjent to człowiek, z krwi i kości. I duszy. Człowiek w ujęciu czysto naukowym ( ex. medycznym ) i duchowym -humanistycznym.
A "Stachurę " najpierw się przeklina...dopiero z czasem docenia się.

Offline yarglet

• Stan krytyczny
  • *
  • jak rtęć w rozbitym termometrze
« Odpowiedź #40 dnia: Czwartek, 19.03.2009, 00:44 »
I te limfocyty, które niczym posępni żałobnicy otaczają obumierający neuron. :)

Wszyscy polecają, to i ja polecę. :) Książkę. "Prawiek i inne czasy" pani Tokarczuk. Czyli taki XX wiek w pigułce [w Prawieku ;) ]. Powieść magiczna. Klimatyczna. Póki co - dla mnie jedyna w swoim rodzaju. :)

Aksamitny Velvet

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Czwartek, 19.03.2009, 10:06 »
Ok, meg, miałem przede wszystkim na myśli gadki o Konturkach...

"Rękopis znaleziony w Saragossie" też  zrobił na mnie bardzo duże wrażenie, poza tym ta książka o szkatułkowej kompozycji zawiera o wiele więcej wątków niż film, który również wart jest polecenia...

Offline kumdo

• kopernika.pl addict
  • *
  • the spice must flow
« Odpowiedź #42 dnia: Niedziela, 19.04.2009, 18:49 »

Hmm, spróbuję odświeżyć trochę ten wątek...

ostatnie lektury (ostatnie dwa miesiące)

"Proces" Kafki to lektura na dwa popołudnia

John Warry "Armie Świata Starożytnego" -> absolutny klasyk

"Manicheizm Średniowieczny" i "Nieszpory Sycylijskie" Stevena Runcimana...

Paul Johnson - "Cywilizacja Starożytnego Egiptu"

no i obecnie w trakcie trawienia "Krwawych Cesarzowych"  Judith Herrin o Bizancjum w 8-9 wieku.

Ciekawy dokument o Bizancjum z youtube;
http://www.youtube.com/watch?v=2brn8FoZcHs&feature=PlayList&p=EF1C9F04AC20E024&playnext=1&playnext_from=PL&index=48

chętnym nagram pozostałe 3 części na dvd  :)

Offline Ebebe

• Moderator
  • *
  • :)
« Odpowiedź #43 dnia: Niedziela, 19.04.2009, 20:31 »
Ja ostatnio mam wielkie zapotrzebowanie na fantasy :D "Charakternik" Piekary, "Kłamca 3" Ćwieka, "Miasto w zieleni i błękicie" Anny Kańtoch, "Klejnot i wachlarz" Kresa...

Prócz tego "Domowy wyrób win" Cieślaka - biblia winiarzy :D

Aaa, i skończyłam "Grę Endera" - to sci-fi jest, ale mimo to mi się podobało :) Bo z tego gatunku to jeszcze tylko "Diunę" zdołałam przeczytać (i pokochać)

Nie ma to jak lekkie i przyjemne lektury...
http://gosia-firewarrior.deviantart.com/ <- (po)twory mojej wyobraźni

Aksamitny Velvet

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Niedziela, 19.04.2009, 20:43 »
Dobra jak ma być wyliczanka to dorzucę swoje trzy grosze:
"Huryci" Popko
"Mitologia hetyckiej Anatolii" też Popko
1 Tom Wielkiej Historii Świata - praca zbiorowa
"Jeden czy Wielu" Hornunga

Obecnie czytam "Sardanapal - opowieść o tyranii" R. Przybylskiego.
Książek, na które mam chrapkę jest tyle, a czasu tam mało... Dlaczego tak jest?  :'(